Powiększenie

Jedyny taki żołnierz

red.

Perkusista z Nigerii, który walczył o Warszawę

W pierwszych dniach września 1939 r. do punktu werbunkowego przy ulicy Marszałkowskiej 72 w Warszawie zgłosił się czarnoskóry mężczyzna. Nazywał się August Browne i był muzykiem jazzowym od lat mieszkającym w Polsce. Mimo że miał brytyjski paszport i mógł łatwo opuścić kraj przed wybuchem wojny, pozostał w stolicy. Chciał walczyć w jej obronie.

Punkt werbunkowy został założony przez Grupę Operacyjną generała Stanisława Bułak-Bałachowicza, legendarnego partyzanta z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Mimo ukończonych 56 lat generał otrzymał zgodę dowódcy obrony Warszawy na stworzenie grupy partyzanckiej, walczącej z wojskami niemieckimi na przedpolach miasta. Bazą oddziału był położony na wschód od stolicy Okuniew, ale w jej centrum „bałachowcy" oprócz punktu werbunkowego mieli też składy zaopatrzenia i własny szpital.  Ponieważ do jednostki zaciągnęło się wielu emigrantów, miała ona charakter niemal legii cudzoziemskiej. Największą grupę stanowili dawni podwładni Bułak-Bałachowicza z czasów walk z bolszewikami: Rosjanie, Białorusini i Kozacy, tacy jak Michaił Jakowlew – do wybuchu wojny wydawca pism dla mieszkającej w Warszawie „białej" emigracji rosyjskiej. Do oddziału wstąpiła też grupa czeskich i słowackich żołnierzy oraz kilku francuskich ochotników. Oddział uzupełniali słuchacze podchorążówek, harcerze, członkowie organizacji paramilitarnych i zwykli mieszkańcy. Szefem sztabu był 43-letni wówczas Mieczysław Szczudłowski, słynny lotnik myśliwski z czasów wojny polsko-bolszewickiej.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

BOGUSŁAW CHRABOTA

Dwaj na cokołach

Pomniki mają tendencję do uwznioślania nawet najgłupszych idei. Z błaznów i zbrodniarzy potrafią robić świętych

Piotr Bożejewicz

Chińska hiszpanka z Ameryki

W czasie wojny zwykły czytelnik gazet więcej wiedział o epidemii grypy w Hiszpanii niż we własnym mieście, bo tylko w państwach neutralnych cenzura nie wydzielała informacji