Czterej polscy podróżnicy w Warszawie, od lewej: Jeliński, Smosarski, Łada i Brettschneider

Zapomniany polski rekord

red.

Bez pieniędzy, ale z fantazją, przed wojną podróżowali Polacy dookoła świata

W lipcu 1926 r. czterech polskich zapaleńców wyruszyło w pierwszą w historii wyprawę samochodem dookoła świata. Po 31 miesiącach ukończył ją jeden – Jerzy Jeliński. Dwudziestolecie międzywojenne było czasem wielkich wyczynów polskich podróżników, lotników i żeglarzy. Bolesław Orliński doleciał z Warszawy do Tokio uszkodzonym samolotem... z obciętym kawałkiem skrzydła i połamanym śmigłem, które naprawiał za pomocą drutu. Kazimierz Nowak przejechał rowerem Afrykę. Dwudziestolatkowie Władysław Wagner i Rudolf Korniewski popłynęli skradzionym jachtem w rejs dookoła świata. Lekarz Wacław Korabiewicz wraz z żoną popłynął do Indii – kajakiem.

W 1926 r. w podróż samochodem dookoła świata wyruszył 25-letni Jerzy Jeliński ze Starej Miłosnej pod Warszawą. Po 87 latach odtwarzamy historię tej niezwykłej wyprawy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

FOTOPLASTYKON - „Dodek”, czyli warszawski cwaniak

Adolf Dymsza przed wojną należał do najjaśniejszych (i najzabawniejszych) gwiazd kina oraz scen kabaretowo-rewiowych II RP. Bezsprzecznie zasłużył na miano „króla polskiej komedii”, a to za sprawą wykreowanej przez siebie postaci „Dodka”, warszawskiego cwaniaka o smutnym spojrzeniu, na wzór Charliego Chaplina czy Bustera Keatona. Niezastąpiony był m.in. w „ABC miłości”, „Dodku na froncie” czy „Sportowcu mimo woli”. Ciekawy duet stworzył z Eugeniuszem Bodo w „Pawle i Gawle” oraz „Robercie i Bertrandzie”. Przed wybuchem wojny aktor uwielbiał jazdę samochodem, zimą „wyskakiwał” na narty, a latem chętnie grał w piłkę nożną. Mało kto wie, że Adolf Dymsza w czasie niemieckiej okupacji przez pół roku ukrywał w swym domu Mieczysława L. Kittaya, znanego iluzjonistę żydowskiego pochodzenia. Ale także wtedy aktor występował w tzw. jawnych teatrach, za co po wyzwoleniu sąd koleżeński ZASP ukarał go pięcioletnim zakazem grania na warszawskich scenach, co odcisnęło swe piętno na dalszych losach przedwojennego „króla polskiej komedii”. Więcej o życiu Adolfa Dymszy i jego zawodowych sukcesach czytaj na s. 84.

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło