Temat numeru

Płonące przemysłowe przedmieście widziane z kabiny bombowca

Warszawski czarny poniedziałek

red.

Stolica Polski była pierwszym miastem, na które dokonano terrorystycznego nalotu

25 września 1939 w trwającym niemal 13 godzin nalocie bombowym zginęło 10 tysięcy mieszkańców stolicy, a połowa budynków w centrum została zniszczona lub uszkodzona. Był to pierwszy w historii nalot dywanowy na milionowe miasto.

O godzinie 7.10 obserwator z posterunku obrony przeciwlotniczej na dachu Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Kopernika dostrzegł nadlatującą falę bombowców. Było ich około 150, leciały na dużej wysokości. Chwilę później w Warszawie rozpętało się piekło. Chociaż po 24 dniach wojny i 17 dniach oblężenia mieszkańcy miasta byli przyzwyczajeni do bombardowań i ostrzału artyleryjskiego, czegoś takiego nawet nie wyobrażali sobie w najgorszych koszmarach...

Pierwsze ataki lotnicze na stolicę, do których doszło już na początku września, były powstrzymywane przez stacjonującą na północ od miasta myśliwską Brygadę Pościgową i wyjątkowo skuteczną artylerię przeciwlotniczą. Pojedyncze ataki bombowców nurkujących mieszkańcy początkowo traktowali bardziej jako atrakcję niż zagrożenie. „Niebo bez jednej chmurki, setki ludzi z lornetkami, jak w teatrze. Kilkanaście nurkowców zatoczyło olbrzymie koło nad Warszawą, kierując się na most Poniatowskiego. I, jak zwykle, bomby poszły w wodę. Trzech sięgnęły nasze boforsy [przeciwlotnicze działa „Bofors"– red.], czwarty chyba zemdlał, bo runął na Pradze, w fontannie ognia i dymu, przy okrzykach radości warszawiaków, tłumnie zalegających dachy" – wspominał płk Tadeusz Tomaszewski, szef sztabu dowództwa obrony stolicy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

BOGUSŁAW CHRABOTA

Dwaj na cokołach

Pomniki mają tendencję do uwznioślania nawet najgłupszych idei. Z błaznów i zbrodniarzy potrafią robić świętych

FOTOPLASTYKON - „Dodek”, czyli warszawski cwaniak

Adolf Dymsza przed wojną należał do najjaśniejszych (i najzabawniejszych) gwiazd kina oraz scen kabaretowo-rewiowych II RP. Bezsprzecznie zasłużył na miano „króla polskiej komedii”, a to za sprawą wykreowanej przez siebie postaci „Dodka”, warszawskiego cwaniaka o smutnym spojrzeniu, na wzór Charliego Chaplina czy Bustera Keatona. Niezastąpiony był m.in. w „ABC miłości”, „Dodku na froncie” czy „Sportowcu mimo woli”. Ciekawy duet stworzył z Eugeniuszem Bodo w „Pawle i Gawle” oraz „Robercie i Bertrandzie”. Przed wybuchem wojny aktor uwielbiał jazdę samochodem, zimą „wyskakiwał” na narty, a latem chętnie grał w piłkę nożną. Mało kto wie, że Adolf Dymsza w czasie niemieckiej okupacji przez pół roku ukrywał w swym domu Mieczysława L. Kittaya, znanego iluzjonistę żydowskiego pochodzenia. Ale także wtedy aktor występował w tzw. jawnych teatrach, za co po wyzwoleniu sąd koleżeński ZASP ukarał go pięcioletnim zakazem grania na warszawskich scenach, co odcisnęło swe piętno na dalszych losach przedwojennego „króla polskiej komedii”. Więcej o życiu Adolfa Dymszy i jego zawodowych sukcesach czytaj na s. 84.