Korzenie nowoczesności

źródło: Wikipedia
Wikipedia

Katolicki bunt

Magda Wilczyńska

W Anglii Jakuba II Stuarta obalono szybko i bezkrwawo. Jednak jego zwolennicy w Szkocji i Irlandii nie zamierzali poddać się tak łatwo

Kiedy w 1685 r. na tron Anglii i Szkocji wstąpił Jakub II Stuart (VII w Szkocji), brat zmarłego króla Karola II, wywołało to niepokój wśród angielskich elit. W przeciwieństwie do brata i ojca, Karola I, nowy monarcha był nawróconym katolikiem, co nie przypadło do gustu arystokracji angielskiej, prawie w całości protestanckiej. Obawiano się, że będzie on próbował przywrócić katolicyzm w Anglii i sprowadzić ją z powrotem na łono Watykanu. Jeszcze mniej podobały się przywileje dla urzędników i tych spośród szlachty, którzy byli katolikami, a których faworyzował nowy monarcha. Większość Anglików była niezadowolona, ale znaleźli się i tacy, którzy próbowali wykorzystać nadarzającą się okazję i zmieniali wyznanie, by czerpać z tego tytułu niemałe korzyści.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Dwa oblicza marszałka

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

BOGUSŁAW CHRABOTA

Meandry rewolucji

Jakie będą następne formy rewolucji? Czy wkurzony tłum wznieci bunt wokół Facebooka? Albo odwrotnie – wściekły na portale społecznościowe zacznie niszczyć serwery?