Korzenie nowoczesności

źródło: Forum

Wielki blef aliantów

Leszek Pietrzak

We wrześniu 1939 r. nikt w Polsce nie przypuszczał, że gwarancje zachodnich sojuszników na wypadek ataku Hitlera są jedynie dyplomatycznym wybiegiem

Gdy rankiem 1 września 1939 r. niemiecki Wehrmacht zaatakował Polskę, rządy Francji i Wielkiej Brytanii skierowały wobec Berlina ultimatum z żądaniem natychmiastowego wycofania niemieckich sił z polskiego terytorium. Hitler nie miał zamiaru na nie reagować. W konsekwencji 3 września Francja i Wielka Brytania wypowiedziały Niemcom wojnę. Decyzja ta wywołała entuzjastyczne reakcje w Polsce. Tysiące warszawiaków manifestowało przed ambasadami sojuszników swoją radość.

Tymczasem na Zachodzie rozpoczęła się bardzo ograniczona ofensywa wojsk francuskich. W nocy z 6 na 7 września do natarcia ruszyła część 2 Grupy Armii gen. André-Gastona Prételata, kierując się w stronę Zagłębia Saary. 9 września uczyniły to samo oddziały 4 Armii dowodzonej przez gen. Eduarda Requina, w sile dwóch dywizji piechoty, dywizji zmotoryzowanej oraz batalionu czołgów. Na jej prawym skrzydle zaatakowały z kolei oddziały 5 Armii dowodzonej przez gen. Victora Bourreta, w sile dywizji piechoty, dywizji zmotoryzowanej oraz batalionu czołgów. Na lewym skrzydle 4 Armii do ataku przeszły oddziały 3 Armii dowodzonej przez gen. Charlesa Marie Conde, w sile dwóch dywizji piechoty i batalionu czołgów. Po kilkunastu godzinach francuska 2. dywizja piechoty, wchodząca w skład 4 Armii, przekroczyła linię rzeki Saar i zajęła miejscowość Eschringen. Z kolei nacierającej obok niej 21. dywizji piechoty udało się zająć wioskę Blies. W tym samym czasie 42. dywizja z 3 Armii zajęła las Warndt, położony na północny ­zachód od niemieckiego Saarbrücken. W rezultacie 7 i 8 września siły francuskie weszły na około 20 km w głąb niemieckiego terytorium. Kiedy jednak w następnych dniach dotarły do głównych umocnień niemieckiej linii Zygfryda, nieoczekiwanie zatrzymały się. Naczelny wódz francuskiej armii gen. Maurice Gamelin wydał rozkaz natychmiastowego przerwania ofensywy. Z kolei Wielka Brytania, która miała z chwilą rozpoczęcia wojny rozpocząć morską blokadę Niemiec i atakować z powietrza niemieckie węzły komunikacyjne, również zainicjowała działania zbrojne, ale jej rezultaty niewiele odbiegały od osiągnięć Francuzów. Brytyjczycy oprócz „dziurawej” blokady morskiej Niemiec, dokonali chimerycznych i mocno nieskutecznych nalotów na niemieckie bazy morskie w Wilhelmshaven, Cuxhaven i Brunsbuttelkoog.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

BOGUSŁAW CHRABOTA

Dwaj na cokołach

Pomniki mają tendencję do uwznioślania nawet najgłupszych idei. Z błaznów i zbrodniarzy potrafią robić świętych