Miscellanea

źródło: Forum

Żydowski gangster wszech czasów

Aleksander Piński

Ustawiał wyniki zawodów sportowych, kontrolował handel narkotykami, opłacał policję – życie Arnolda Rothsteina mogłoby posłużyć za scenariusz sensacyjnego filmuKiedy miał trzy lata, ojciec nakrył go, jak zamierzał się nożem na śpiącego brata. Gdy skończył trzydziestkę, ustawił wynik finału najpopularniejszych zawodów sportowych w USA i zbił fortunę na zakładach. Po czterdziestce kontrolował cały handel heroiną i kokainą na wschodnim wybrzeżu USA. Chodzi o żydowskiego gangstera wszech czasów Arnolda Rothsteina. Uważał on, iż większość ludzi to durnie, a on jest jednym z nielicznych „łebskich”, takich, którzy trafiają się „raz na dwa miliony”.

Arnold Rothstein urodził się 17 stycznia 1882 r. w Nowym Jorku. Jego rodzice uciekli do USA przed antysemickimi pogromami z Rosji na początku lat 80. XIX w. ojciec Arnolda – Abraham Rothstein – zaczynał w Ameryce od szycia czapek. Stopniowo zwiększał swój majątek, by w końcu stać się zamożnym handlarzem ubraniami z bawełny. Abraham Rothstein był poważany w środowisku ortodoksyjnych Żydów w USA. Kiedy pojawiały się spory, kierowano się właśnie do niego, by je rozsądził. Robił to tak dobrze, że nazywano go „Abe Sprawiedliwy”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Alter ego Judasza

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

Fotoplastykon-Wielkanoc

Większość polskich tradycji wielkanocnych sięga XIV w. Niektóre są adaptacją jeszcze starszych obyczajów pochodzących nawet z czasów pogańskich. Należy do nich np. zwyczaj malowania pisanek, który – choć wydaje się typowo polskim – znany był już w Mezopotamii. Także starożytni Rzymianie traktowali kolorowane jaja jako fetysz religijny. Miały odstraszać złe duchy. Kościół katolicki początkowo zwalczał ten zwyczaj, ale w XII w. zniósł zakaz i ustanowił święcone jaja kurze symbolem nowego, odradzającego się życia. O polskich zwyczajach wielkanocnych czytaj też na str. 22.