Temat numeru

źródło: AFP

Rasputin: anioł czy demon Romanowów?

Kazimierz Jasiński

Był jedną z najbardziej tajemniczych postaci w historii. Prosty syberyjski chłop, który w ciągu kilku miesięcy stał się najbardziej zaufanym powiernikiem rodziny carskiej, posiadał niezwykłą zdolność uzdrawiania i przepowiadania przyszłości

26 maja 1896 r. podczas trwającej pięć godzin koronacji Mikołaja II w soborze Zaśnięcia Matki Bożej w Moskwie wydarzył się dziwny, choć niemal niezauważony wypadek. W pewnym momencie samoistnie rozpiął się i spadł na ziemię złoty łańcuch z Orderem św. Andrzeja, który kilka minut wcześniej założył na szyję młodego cara metropolita petersburski i ładoski Palladiusz, przewodniczący uroczystości koronacyjnej. Incydent zauważyły tylko osoby stojące przy monarsze, ale już wkrótce wiedział o tym cały dwór. Rosyjska elita uznała to za zły znak. Następnego dnia podczas festynu na Chodyńskim Polu, błoniach moskiewskiego garnizonu wojskowego, w tłumie gości wybuchła panika. Tłum stratował na śmierć ponad 1400 osób. Czy mogła się pojawić bardziej złowroga wróżba dotyczącą przyszłości dynastii panującej?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Kosmiczna epopeja

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

FOTOPLASTYKON - Urodziny prezydenta

150 lat temu, 1 grudnia 1867 r., urodził się Ignacy Mościcki, wybitny uczony i prezydent Polski w latach 1926–1939. Pochodził z rodziny o bogatych tradycjach patriotycznych. Studiował chemię na politechnice w Rydze. Działał w niepodległościowym ruchu socjalistycznym i przygotowywał nawet zamach na carskiego dygnitarza Josifa Hurkę, ale zagrożony aresztowaniem musiał wyemigrować. Kilka lat spędził w Londynie, gdzie poznał Józefa Piłsudskiego, z którym połączyła go wieloletnia przyjaźń. Później przeniósł się do Szwajcarii, gdzie rozpoczął karierę naukową, specjalizując się w elektrochemii. Po powrocie do Polski w 1912 r. jako uznany wynalazca został profesorem Politechniki Lwowskiej, a potem także jej rektorem. Był budowniczym polskiego przemysłu chemicznego. Miał na swoim koncie kilkadziesiąt patentów zagranicznych i krajowych. Gdy został prezydentem RP, prawa do patentów nieodpłatnie przekazał państwu polskiemu. Więcej o Ignacym Mościckim czytaj na str. 28.

Paweł Łepkowski

Kosmiczna epopeja