Powiększenie

źródło: MATERIAŁY WYDAWNICTWA

Sowiecka mafia odzieżowa

MARTA PANAS-GOWORSKA, ANDRZEJ GOWORSKI

W czasach gdy nawet w przemyśle odzieżowym panowała urawniłowka, prekursorzy radzieckiej mafii brali sprawy w swoje ręce. Na produkcji modnych ubrań i handlu nimi zbili kapitał równy budżetowi niewielkiego państwa. Czerwona Temida przewidziała dla nich najwyższy wymiar kary

Był kwiecień 1962 r. Do punktu przyjęć interesantów moskiewskiej KGB zgłosił się mężczyzna, by złożyć donos: „Ja, Jakow Brik, uważam za swoją powinność powiadomić organy o tym, że mój ziomek Szaja Szakerman, wykorzystując stanowisko służbowe, posiadł w drodze przestępstwa dobra dużej wartości. Serce radzieckiego człowieka pęka z bólu na wieść o takim bezprawiu. Plan mieszkania Szakermana z zaznaczonymi miejscami znanych mi skrytek załączam”.

Następnie oświadczył, że pod wskazanym adresem powinno znajdować się nie mniej niż 300 tys. rubli. Na początku lat 60. obywatel ZSRR mógł taki majątek zgromadzić po dwustu latach legalnej pracy. Funkcjonariusze służby bezpieczeństwa postanowili więc z właściwą sobie wnikliwością zbadać sprawę. Czasy były już inne niż w epoce stalinowskiej, kiedy byle świstek wystarczył do skazania człowieka na lata łagru. Rozpoczęto klasyczne śledztwo. Ustalono, że wspomniany w denuncjacji 41-letni obywatel, z pochodzenia Żyd, niedawno nabył mieszkanie w prestiżowej kamienicy, którą zamieszkiwali sami profesorowie i artyści. Postanowiono więc dokładniej przyjrzeć się podejrzanemu, który nie pełnił żadnego eksponowanego stanowiska.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.
ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

Fotoplastykon-Moda plażowa

Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku pojawiła się moda na jednoczęściowe stroje plażowe, przypominające dzisiejsze kostiumy kąpielowe. Jeszcze na początku lat 20. obowiązywały jednoczęściowe trykoty z dość długimi rękawami, zabudowanym dekoltem i nogawkami sięgającymi do połowy uda. Z roku na rok rękawki i nogawki ulegały skróceniu, aż pod koniec lat 30. pojawił się kostium dwuczęściowy. Nie było to jeszcze słynne bikini, które podbiło plaże tuż po II wojnie światowej, ale pierwsza oznaka nadchodzącej swobody obyczajowej.