Powiększenie

źródło: Wikipedia

Bitwa o Monte Cassino

KACPER ŚLEDZIŃSKI

Trzeba zrozumieć, w jakich warunkach działał Anders. Generał nie miał szerokiego pola manewru: przydzielono mu wąski odcinek frontu i podano dyspozycje. Rozegrał bitwę najlepiej, jak potrafił

 

Po niepowodzeniu pierwszego szturmu tylko lakoniczność rozkazów sprawiała pozór spokoju. Anders był podłamany niepowodzeniem i podłamani byli inni. Dominikanin Studziński zauważył, że „wszyscy chodzili jak struci”. Wizyta generała Leese’a i jego słowa miały mieć przede wszystkim skutek terapeutyczny. Nie mniej jednak dokładna analiza szturmu, nasuwa wniosek, że sytuacja nie była tak zła, jak zrazu się wydawało. Przede wszystkim należy zauważyć, że w chwili ataku 5 Wileńskiej Brygady na pozycjach niemieckich odbywało się luzowanie batalionu strzelców górskich przez spadochroniarzy. To oczywiście oznaczało, że Polacy musieli walczyć z dwukrotnie silniejszym przeciwnikiem niż przewidywał plan.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Dwa oblicza marszałka

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

BOGUSŁAW CHRABOTA

Meandry rewolucji

Jakie będą następne formy rewolucji? Czy wkurzony tłum wznieci bunt wokół Facebooka? Albo odwrotnie – wściekły na portale społecznościowe zacznie niszczyć serwery?