Felietony

Wojciech PACEWICZ/PAP

Wieści

Starożytne zamówienia na wino

Po ponad 50 latach udało się odczytać informację umieszczoną na pochodzącej z 600 roku p.n.e. glinianej tabliczce, znalezionej przez archeologów w Izraelu – informuje „New York Times”. Owa informacja brzmi: Przyślij więcej wina. Jak się okazało, wiadomość umieścił na tabliczce żołnierz o imieniu Hananyahu i wysłał ją swojemu przyjacielowi.

Przez lata badacze próbowali rozszyfrować, co napisano na ostrakonie – skorupie naczynia ceramicznego, które w starożytnym Egipcie i Grecji służyło za materiał piśmienniczy. Najpierw udało im się odczytać hebrajskie słowa „pieniądze” i „Jahwe” oraz adresata listu – Elyashiva. Jednak dopiero niedawno badacze odkryli, że na odwrocie ostrakonu znajduje się jeszcze jeden napis – apel o przesłanie większej ilości wina. Oprócz tego Hananyahu napisał, że będzie towarzyszył Elyashivowi we wszystkim. Za pomocą technologii obrazowania wielospektralnego udało się odczytać niewidoczne dotąd słowa i rozszyfrować wiadomość sprzed ponad 2,5 tys. lat. O odkryciu badacze poinformowali na łamach internetowego czasopisma naukowego „PLoS One”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Dwa oblicza marszałka

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

Piotr Bożejewicz

Wojna i demokracja

Deklaracje w sprawach wojny, pieniędzy i śmierci trzeba składać bardzo ostrożnie, choćby się zdawało, że to zwykła retoryka