Powiększenie

źródło: Getty images

Wstaje świt

FELICJA SZUSTER-BLICHARSKA

Dzienniki ludzi młodych, tworzone w czasie wojny i tuż po niej, opublikowane w książce „Wstaje świt”, pochodzą ze zbiorów Ośrodka Karta. Pięć z nich, w tym wspomnienia Felicji Szuster-Blicharskiej, zostało przesłanych na konkurs ogłoszony przez Ośrodek Karta w 1994 r.

Urodziła się w 1920 r. w Poznaniu, w bardzo zamożnej rodzinie bankiersko-przemysłowej. Naukę rozpoczęła na renomowanej pensji panien Suleżyskich w Poznaniu. Firmy, zarządzane przez dziadka Felicji, zlokalizowane w Niemczech, przyniosły majątek, który jednak w dobie kryzysu lat 30. znalazł się w zagrożeniu. W obliczu dużych strat, w 1930 roku rodzina przeniosła się do Chodzieży, gdzie Felicja zaczęła uczęszczać do gimnazjum. Ostateczne bankructwo ojca w 1935 r. uniemożliwiło jej kontynuację nauki, co odczuła bardzo boleśnie. Krótko uczęszczała do poznańskiego Collegium Marianum. W połowie 1937 r., po długotrwałych staraniach, została przyjęta do Liceum nr II w Poznaniu, gdzie szybko zyskała uznanie jako zdolna uczennica. W 1939 r. wzięła udział w prestiżowym konkursie literackim Nagroda Młodych, ogłaszanym cyklicznie przez Polską Akademię Literatury. Zdobyła w nim pierwszą nagrodę, którą miała odebrać 1 września z rąk Karola Irzykowskiego. Uroczystość ta nigdy się jednak nie odbyła.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

Piotr Bożejewicz

Chińska hiszpanka z Ameryki

W czasie wojny zwykły czytelnik gazet więcej wiedział o epidemii grypy w Hiszpanii niż we własnym mieście, bo tylko w państwach neutralnych cenzura nie wydzielała informacji