Powiększenie

źródło: AFP

Izraelska pogoń za bombą atomową

Konrad Szelest

W połowie lat 60. Mosad i Lakam (Biuro Łącznikowe do spraw Naukowych) przeprowadziły tajną operację pod kryptonimem „Plumbat”, której celem było wsparcie izraelskiego programu budowy bomby jądrowej

Rząd Izraela w 1965 r. zdecydował się na tzw. opcję Samsona, która zakładała dostęp Sił Obronnych Izraela do broni nuklearnej. Tel Awiw uważał, że posiadanie bomby atomowej będzie doskonałą ochroną przed niespodziewanym atakiem ze strony państw arabskich. Największy problem stanowił jednak brak wzbogaconego uranu. Pieczę nad zapasami i wydobyciem cennego pierwiastka sprawowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA), w praktyce sterowana przez Stany Zjednoczone. Amerykanie uważali, że na Bliski Wschód nie może trafić nawet najmniejsza ilość tlenku uranu pozwalająca na konstrukcję bomby jądrowej. Dla przypomnienia był to okres wyjątkowego napięcia między Izraelem a państwami arabskimi. Zarówno w Kairze, jak i Tel Awiwie pamiętano o kryzysie sueskim, a za dwa lata miało dojść do wybuchu wojny sześciodniowej (1967 r.).

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

BOGUSŁAW CHRABOTA

Dwaj na cokołach

Pomniki mają tendencję do uwznioślania nawet najgłupszych idei. Z błaznów i zbrodniarzy potrafią robić świętych

FOTOPLASTYKON - „Dodek”, czyli warszawski cwaniak

Adolf Dymsza przed wojną należał do najjaśniejszych (i najzabawniejszych) gwiazd kina oraz scen kabaretowo-rewiowych II RP. Bezsprzecznie zasłużył na miano „króla polskiej komedii”, a to za sprawą wykreowanej przez siebie postaci „Dodka”, warszawskiego cwaniaka o smutnym spojrzeniu, na wzór Charliego Chaplina czy Bustera Keatona. Niezastąpiony był m.in. w „ABC miłości”, „Dodku na froncie” czy „Sportowcu mimo woli”. Ciekawy duet stworzył z Eugeniuszem Bodo w „Pawle i Gawle” oraz „Robercie i Bertrandzie”. Przed wybuchem wojny aktor uwielbiał jazdę samochodem, zimą „wyskakiwał” na narty, a latem chętnie grał w piłkę nożną. Mało kto wie, że Adolf Dymsza w czasie niemieckiej okupacji przez pół roku ukrywał w swym domu Mieczysława L. Kittaya, znanego iluzjonistę żydowskiego pochodzenia. Ale także wtedy aktor występował w tzw. jawnych teatrach, za co po wyzwoleniu sąd koleżeński ZASP ukarał go pięcioletnim zakazem grania na warszawskich scenach, co odcisnęło swe piętno na dalszych losach przedwojennego „króla polskiej komedii”. Więcej o życiu Adolfa Dymszy i jego zawodowych sukcesach czytaj na s. 84.