Powiększenie

źródło: AFP

Izraelska pogoń za bombą atomową

Konrad Szelest

W połowie lat 60. Mosad i Lakam (Biuro Łącznikowe do spraw Naukowych) przeprowadziły tajną operację pod kryptonimem „Plumbat”, której celem było wsparcie izraelskiego programu budowy bomby jądrowej

Rząd Izraela w 1965 r. zdecydował się na tzw. opcję Samsona, która zakładała dostęp Sił Obronnych Izraela do broni nuklearnej. Tel Awiw uważał, że posiadanie bomby atomowej będzie doskonałą ochroną przed niespodziewanym atakiem ze strony państw arabskich. Największy problem stanowił jednak brak wzbogaconego uranu. Pieczę nad zapasami i wydobyciem cennego pierwiastka sprawowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA), w praktyce sterowana przez Stany Zjednoczone. Amerykanie uważali, że na Bliski Wschód nie może trafić nawet najmniejsza ilość tlenku uranu pozwalająca na konstrukcję bomby jądrowej. Dla przypomnienia był to okres wyjątkowego napięcia między Izraelem a państwami arabskimi. Zarówno w Kairze, jak i Tel Awiwie pamiętano o kryzysie sueskim, a za dwa lata miało dojść do wybuchu wojny sześciodniowej (1967 r.).

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Kosmiczna epopeja

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

Paweł Łepkowski

Kosmiczna epopeja

FOTOPLASTYKON - Urodziny prezydenta

150 lat temu, 1 grudnia 1867 r., urodził się Ignacy Mościcki, wybitny uczony i prezydent Polski w latach 1926–1939. Pochodził z rodziny o bogatych tradycjach patriotycznych. Studiował chemię na politechnice w Rydze. Działał w niepodległościowym ruchu socjalistycznym i przygotowywał nawet zamach na carskiego dygnitarza Josifa Hurkę, ale zagrożony aresztowaniem musiał wyemigrować. Kilka lat spędził w Londynie, gdzie poznał Józefa Piłsudskiego, z którym połączyła go wieloletnia przyjaźń. Później przeniósł się do Szwajcarii, gdzie rozpoczął karierę naukową, specjalizując się w elektrochemii. Po powrocie do Polski w 1912 r. jako uznany wynalazca został profesorem Politechniki Lwowskiej, a potem także jej rektorem. Był budowniczym polskiego przemysłu chemicznego. Miał na swoim koncie kilkadziesiąt patentów zagranicznych i krajowych. Gdy został prezydentem RP, prawa do patentów nieodpłatnie przekazał państwu polskiemu. Więcej o Ignacym Mościckim czytaj na str. 28.