Felietony

źródło: Wikipedia

Humor


AforyzmyWolałbym się raczej powiesić, niż wiecznie zaprzeczać, wiecznie być w opozycji, wiecznie gotowy do ataku czatować na wady i potknięcia tych, z którymi żyję, wśród których żyję

Johann Wolfgang Goethe

 *

Za to, co kosztuje jeden nałóg, można wychować dwoje dzieci

Benjamin Franklin

 *

Lepiej być nieodpowiedzialnym i mieć rację, niż być odpowiedzialnym i trwać w błędzie

Winston Churchill

*

Nie ma lepszego czasu od teraźniejszości

Graham Masterton

 *

Znaczną część naszego szczęścia rodzinnego stanowią udane szarlotki

Jane Austen

 *

Wolność obywatelska istnieje tylko tam, gdzie sądy są silne

Napoleon Bonaparte

*

Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić

Mark Twain

 *

Walka jest ojcem wszelkiego stworzenia

Heraklit z Efezu

 *

Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm

Jan Paweł II

 *

Kiedy mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, z pewnością ma się na myśli pieniądze innych

Sacha Guitry

 *

Głupsza od głupoty jest uczona głupota

Henryk Ferdynand Kaden


***

Dowcipy i anegdoty


Mark Twain miał brzydki zwyczaj – strasznie przeklinał. Żona, chcąc pomóc w zwalczaniu tego nawyku, poradziła mu, by za każdym razem, gdy zaklnie, włożył do kieszeni kamyk. Kiedyś pisarz wrócił po ciężkim dniu do domu, opróżnił kieszeń z dużej ilości kamyków i powiedział:

– Resztę wkrótce przywiezie samochód ciężarowy.

*

 

Gdy Krzysztof Kolumb powrócił w 1493 r. ze swej wielkiej wyprawy, spadły nań zaszczyty i splendory, także ze strony pary królewskiej, Ferdynanda i Izabeli. Ale i wtedy nie brakowało ludzi, którzy usiłowali umniejszyć jego zasługi. Podczas jednej z uczt któryś z biesiadników miał powiedzieć:

– Gdyby nawet pan tego nie dokonał, jakiś inny Hiszpan niebawem uczyniłby to samo.

W odpowiedzi Kolumb ujął leżące na stole jajko ugotowane na twardo i zaproponował, aby ktoś z obecnych ustawił je pionowo na stole. Nikomu się to nie udało i dopiero Kolumb uczynił to zdecydowanym ruchem, rozbijając koniec jajka.

– Nie sztuka oceniać czyny po ich dokonaniu, gdyż wówczas pozornie wydają się proste – skomentował admirał.

*

 

 

Jakiś wróżbita przypomniał Agrypinie, matce Nerona, że jeśli jej syn będzie cesarzem, zginie zamordowana z jego rozkazu. Ambitna kobieta odpowiedziała:

– Jest mi to obojętne, byle nim został.

*

 

Cesarzowi rzymskiemu Tyberiuszowi radzono kiedyś, aby usunął wszystkich swoich urzędników, którzy są do gruntu skorumpowani, i zastąpił ich nowymi. Tyberiusz opowiedział wtedy następującą historię:

– Pewnego dnia zobaczyłem na rynku żebraka. Jego ciało było pokryte otwartymi ranami, na których siedziało mnóstwo much. Podszedłem do żebraka i spędziłem wszystkie muchy. A na to ów żebrak: „No i co dobrego uczyniłeś, panie? Muchy, które spędziłeś, były już syte i nie dokuczały mi zbytnio. Teraz przylecą nowe, głodne muchy, które będą znów drażnić moje rany”.

*

 

Papież Innocenty II, poruszony do głębi wiadomością, że nowa broń masowej zagłady może zmieść z powierzchni ziemi zachodnią cywilizację, wydał bullę zabraniającą używania tej broni przez jakiekolwiek państwo chrześcijańskie przeciwko innym narodom. Bronią tą była udoskonalona kusza, a działo się to w 1139 r.

Król Epiru Pyrrus podczas wojny z Rzymem (280–275 r. p.n.e.) swoje zwycięstwa okupywał tak dużymi stratami, że po kolejnej bitwie stoczonej pod Herakleą powiedział do swych dowódców:

– Gdybyśmy odnieśli nad Rzymianami jeszcze jedno zwycięstwo, bylibyśmy zgubieni.

*

 

Gdy zapytano Jeana Sibeliusa, dlaczego o wiele chętniej przebywa między biznesmenami niż między muzykami, odparł:

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Dwaj na cokołach

Pomniki mają tendencję do uwznioślania nawet najgłupszych idei. Z błaznów i zbrodniarzy potrafią robić świętych

Chińska hiszpanka z Ameryki

W czasie wojny zwykły czytelnik gazet więcej wiedział o epidemii grypy w Hiszpanii niż we własnym mieście, bo tylko w państwach neutralnych cenzura nie wydzielała informacji

Humor

FOTOPLASTYKON - „Dodek”, czyli warszawski cwaniak

Adolf Dymsza przed wojną należał do najjaśniejszych (i najzabawniejszych) gwiazd kina oraz scen kabaretowo-rewiowych II RP. Bezsprzecznie zasłużył na miano „króla polskiej komedii”, a to za sprawą wykreowanej przez siebie postaci „Dodka”, warszawskiego cwaniaka o smutnym spojrzeniu, na wzór Charliego Chaplina czy Bustera Keatona. Niezastąpiony był m.in. w „ABC miłości”, „Dodku na froncie” czy „Sportowcu mimo woli”. Ciekawy duet stworzył z Eugeniuszem Bodo w „Pawle i Gawle” oraz „Robercie i Bertrandzie”. Przed wybuchem wojny aktor uwielbiał jazdę samochodem, zimą „wyskakiwał” na narty, a latem chętnie grał w piłkę nożną. Mało kto wie, że Adolf Dymsza w czasie niemieckiej okupacji przez pół roku ukrywał w swym domu Mieczysława L. Kittaya, znanego iluzjonistę żydowskiego pochodzenia. Ale także wtedy aktor występował w tzw. jawnych teatrach, za co po wyzwoleniu sąd koleżeński ZASP ukarał go pięcioletnim zakazem grania na warszawskich scenach, co odcisnęło swe piętno na dalszych losach przedwojennego „króla polskiej komedii”. Więcej o życiu Adolfa Dymszy i jego zawodowych sukcesach czytaj na s. 84.