Powiększenie

źródło: PAP/EPA

„Szakal” na Starym Mieście

PRZEMYSŁAW GASZTOLD

Kulisy bliskiej współpracy komunistycznych służb z międzynarodowymi ugrupowaniami terrorystycznymi przez dekady należały do najpilniej strzeżonych sekretów PRL. Na przełomie lat 70. i 80. nad Wisłą działała komórka Organizacji Arabskiej Walki Zbrojnej

Naprawdę nazywał się Ilicz Ramírez Sánchez i urodził się w 1949 r. w Wenezueli. Imię na cześć „wodza rewolucji” zawdzięczał ojcu, który mimo prawniczej kariery i ogromnej fortuny fanatycznie wierzył w komunistyczne ideały. Dlatego godnie uhonorował przywódcę rewolucji październikowej, po kolei nadając trzem swoim synom imiona: „Włodzimierz”, „Ilicz” oraz „Lenin”. Rodzina „Carlosa” wywodziła się nie ze społecznych nizin, lecz z wykształconej klasy średniej. Za młodu niczego mu nie brakowało, ale od najmłodszych lat „panicz” Sánchez był niespokojnym duchem. Szukał przygód, lubił adrenalinę i nie mógł długo usiedzieć w miejscu. Imponował mu Ernesto „Che” Guevara i chciał pójść w jego ślady. W czasie rajdu na siedzibę OPEC specjalnie założył beret, aby upodobnić się do swojego idola.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

FOTOPLASTYKON - „Dodek”, czyli warszawski cwaniak

Adolf Dymsza przed wojną należał do najjaśniejszych (i najzabawniejszych) gwiazd kina oraz scen kabaretowo-rewiowych II RP. Bezsprzecznie zasłużył na miano „króla polskiej komedii”, a to za sprawą wykreowanej przez siebie postaci „Dodka”, warszawskiego cwaniaka o smutnym spojrzeniu, na wzór Charliego Chaplina czy Bustera Keatona. Niezastąpiony był m.in. w „ABC miłości”, „Dodku na froncie” czy „Sportowcu mimo woli”. Ciekawy duet stworzył z Eugeniuszem Bodo w „Pawle i Gawle” oraz „Robercie i Bertrandzie”. Przed wybuchem wojny aktor uwielbiał jazdę samochodem, zimą „wyskakiwał” na narty, a latem chętnie grał w piłkę nożną. Mało kto wie, że Adolf Dymsza w czasie niemieckiej okupacji przez pół roku ukrywał w swym domu Mieczysława L. Kittaya, znanego iluzjonistę żydowskiego pochodzenia. Ale także wtedy aktor występował w tzw. jawnych teatrach, za co po wyzwoleniu sąd koleżeński ZASP ukarał go pięcioletnim zakazem grania na warszawskich scenach, co odcisnęło swe piętno na dalszych losach przedwojennego „króla polskiej komedii”. Więcej o życiu Adolfa Dymszy i jego zawodowych sukcesach czytaj na s. 84.