Książki

KSIĄŻKI


Tomasz Duszyński

Impuls

SQN

*

Co by było, gdyby w 1921 r. nie został podpisany traktat ryski? Alternatywna wizja historii Polski, a także występujące na kartach powieści Tomasza Duszyńskiego postaci historyczne, m.in. Józef Piłsudski czy jasnowidz Stefan Ossowiecki, zdają się stanowić jedynie tło dla myśli konstytuującej akcję: wojna jest tym, co rozpala umysły szaleńców, postęp technologiczny dla polityków i wojskowych oznacza bezpardonowy wyścig zbrojeń, a najdoskonalsze wynalazki to potencjalne machiny śmierci. W powieści Duszyńskiego mamy rok 1932. Od ponad dekady trwa wojna z Moskalami i Niemcami, a zmagania na dwóch frontach wykrwawiają polską armię. Co prawda, dysponujemy technologią tzw. kapsuł transportowych, ale wróg nie śpi... Piłsudski próbuje więc zawiązać sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, a jego sztab pracuje nad nowatorską tajną bronią. Kiedy staje się jasne, że innowacyjny projekt Golem jest sabotowany, rozpoczyna się wyścig z czasem. Do akcji wkracza Marek Winnicki, syn konstruktora pierwszego Golema – udaje się z tajną misją za linię frontu. Czy zdoła uchronić kraj przed katastrofą? Duszyński swą powieścią udanie nawiązuje do nurtu przedwojennej polskiej fantastyki i bez wątpienia ciekawie i z pasją realizuje własny pomysł na alternatywną historię Polski.

Agnieszka Niemojewska


***

Elżbieta Cherezińska

Płomienna korona

Zysk i S-ka

*

Zwieńczenie trylogii „Odrodzone królestwo” wreszcie trafia do rąk czytelników – wielbiciele twórczości Cherezińskiej mają co czytać: „Płomienna korona” liczy sobie ponad tysiąc stron! Wartka i rozgrywająca się w wielu miejscach akcja, pełnokrwiste i zróżnicowane postaci, odrobina magii, a do tego niezwykle ciekawie wypełnione luki w piastowskiej historii Polski – to wszystko po prostu się pochłania. W „Płomiennej koronie” Cherezińska pokazuje znanych z poprzednich tomów bohaterów – Władysława Łokietka i jego żonę Jadwigę, która wyrasta na Wawelską Panią, arcybiskupa Świnkę i jego następców, biskupa Muskatę i Rikissę, która ponownie zasiada na czeskim tronie. Kobiety Starej Krwi i Starcy Siwobrodzi wplątują się w wojnę, losy renegata templariuszy zaś, Kunona, niebezpiecznie splatają się z losem królestwa. Płatni zabójcy, Guntersberg, Hunia i karzeł Grunhagen, znów nie próżnują. Co prawda, książę Władysław powrócił z banicji i Kraków otworzył przed nim swe bramy, ale państwo wciąż jest podzielone: w Starszej Polsce władają książęta Głogowa, w Czechach trwają zawirowania tronowe, a na północy Krzyżacy chcą opanować Pomorze. Jak Władysław Łokietek zdoła nad tym zapanować? Jakie sojusze okażą się niezbędne i czy na pewno będą trwałe? Oto znana historia w niezwykłej oprawie!

Agnieszka Niemojewska


***

Colson Whitehead

Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki

Albatros

*

Czytelnicy, dla których lektura „Kolei podziemnej” będzie pierwszym kontaktem z historią niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, zostaną zdruzgotani. Choć na ten temat powstało już wiele książek, filmów czy seriali, to ciągle pozostaje niespłacalnym długiem białych wobec czarnej społeczności. Mimo że tytułowa kolej jest literacką figurą, a postaci to wytwór wyobraźni Whiteheada, to cała opowieść rozegrała się na południu USA tysiące razy. Główna bohaterka, nastoletnia Cora, niewolnica w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia, wraz z Ceasarem decydują się na ucieczkę: w razie schwytania grożą im krwawa chłosta i śmierć w męczarniach. Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, tajny kod porozumiewania się, ale też ludzie – przewodnicy i sponsorzy. Wraz ze zbiegami przemierzamy kolejne stany, przede wszystkim jednak obserwujemy szereg ludzkich postaw: zniewolonych czarnych, ich zepsutych i bezdusznych właścicieli czy też abolicjonistów narażających życie swoje i swoich bliskich. „Kolej podziemna” to jedna z najlepiej napisanych i najważniejszych powieści, jakie ostatnio czytałam.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Manipulacja historią

Przez 50 lat po wojnie byli czczeni jako jedyni walczący za wolność Polski. Berlingowcy. Potem nazywani kościuszkowcami. Zbieranina biednych, wygłodzonych ludzi.

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

BOGUSŁAW CHRABOTA

O sensie historii. Manifest konserwatysty

Kiedyś pociągali mnie barbarzyńcy niszczący przeszłość w imię przyszłości. Tak było, dopóki sam nie dotknąłem ruin świata, który utraciliśmy bezpowrotnie

Piotr Bożejewicz

Szwoleżerowie z antypodów

W 1917 r. wieści o końcu kawalerii wciąż zdawały się mocno przesadzone, lecz w dobie ciężkich karabinów maszynowych bezpowrotnie minęły czasy szarż spod Wiednia, Somosierry czy Waterloo