Powiększenie

Długie ręce Kremla

Konrad Szelest

Ostatnie słowa Lwa Trockiego brzmiały: „Myślę, że Stalin skończył to, co zaczął”. Dzień później o jego zabójstwie informowały gazety na całym świecie. Jedynie w Związku Radzieckim panowało całkowite milczenie Długie ręce Kremla J

Jacques Mornard przyszedł do domu Lwa Trockiego w Coyoacán (dzielnica Mexico City) 20 sierpnia 1940 r. około godziny 17.30. Miał przy sobie rewolwer, sztylet i alpinistyczny czekan. Zastał Trockiego w ogrodzie, gdy karmił króliki. Poprosił go, aby rzucił okiem na artykuł, który napisał. Liczył na kilka rad przed oddaniem materiału do publikacji. Trocki zaprosił gościa do gabinetu, usiadł przy biurku i zabrał się do czytania tekstu. Obserwujący go Mornard w pewnym momencie wyjął ukryty pod płaszczem czekan, podszedł do biurka i wymierzył Trockiemu potężny cios w głowę. Rosjanin zawył z bólu, jednak się nie przewrócił. Chwycił Mornarda za rękę i ugryzł go. Zamachowiec wypuścił rewolwer, który trzymał w dłoni. Jego ofiara próbowała dostać się do drzwi. Wtedy do pokoju weszli ochroniarze i powalili napastnika na podłogę. Ranny Trocki nie mógł ustać na nogach, ale nadal był świadomy. Kiedy ochroniarze zapytali, czy mają zabić Mornarda, kategorycznie zabronił. Chciał, aby oddano go w ręce policji. Natalia Siedowa, żona Trockiego, wezwała karetkę pogotowia, która zabrała zarówno ciężko rannego rewolucjonistę, jak i zamachowca, niegroźnie poturbowanego w wyniku interwencji ludzi z obstawy. Podczas transportu do szpitala Trocki stracił przytomność i już jej nie odzyskał. Zmarł 24 godziny później na skutek rozległych obrażeń głowy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

FOTOPLASTYKON - „Dodek”, czyli warszawski cwaniak

Adolf Dymsza przed wojną należał do najjaśniejszych (i najzabawniejszych) gwiazd kina oraz scen kabaretowo-rewiowych II RP. Bezsprzecznie zasłużył na miano „króla polskiej komedii”, a to za sprawą wykreowanej przez siebie postaci „Dodka”, warszawskiego cwaniaka o smutnym spojrzeniu, na wzór Charliego Chaplina czy Bustera Keatona. Niezastąpiony był m.in. w „ABC miłości”, „Dodku na froncie” czy „Sportowcu mimo woli”. Ciekawy duet stworzył z Eugeniuszem Bodo w „Pawle i Gawle” oraz „Robercie i Bertrandzie”. Przed wybuchem wojny aktor uwielbiał jazdę samochodem, zimą „wyskakiwał” na narty, a latem chętnie grał w piłkę nożną. Mało kto wie, że Adolf Dymsza w czasie niemieckiej okupacji przez pół roku ukrywał w swym domu Mieczysława L. Kittaya, znanego iluzjonistę żydowskiego pochodzenia. Ale także wtedy aktor występował w tzw. jawnych teatrach, za co po wyzwoleniu sąd koleżeński ZASP ukarał go pięcioletnim zakazem grania na warszawskich scenach, co odcisnęło swe piętno na dalszych losach przedwojennego „króla polskiej komedii”. Więcej o życiu Adolfa Dymszy i jego zawodowych sukcesach czytaj na s. 84.

BOGUSŁAW CHRABOTA

Dwaj na cokołach

Pomniki mają tendencję do uwznioślania nawet najgłupszych idei. Z błaznów i zbrodniarzy potrafią robić świętych