Powiększenie

Klątwa Nanda Devi

MACIEJ FISCHER

W lipcu 1939 r. czwórka Polaków zdobyła dziewiczy szczyt Nanda Devi East, najwyższy w Himalajach Garhwalu. Dwóch z nich nigdy nie wróciło z wyprawy, a pozostali dwaj zaginęli później bez wieści

17 września 1949 r. Janusz Klarner, były oficer Armii Krajowej, założył marynarkę i nie zabierając nawet portfela, wyszedł ze swojego mieszkania na Saskiej Kępie. Od tego momentu wszelki ślad po nim zaginął. Był ostatnim żyjącym z czwórki polskich himalaistów – obok Jakuba Bujaka, Adama Karpińskiego i Stefana Bernadzikiewicza – którzy 2 lipca 1939 r. zdobyli dziewiczy szczyt Nanda Devi East w Himalajach Garhwalu, najwyższy w Indiach i szósty pod względem wysokości zdobyty szczyt świata. Była to jednocześnie pierwsza polska wyprawa w góry wysokie. Hindusi wierzą, że każdy, kto zdobędzie tę górę i naruszy spokój bogini śmierci Nandy, zginie bez wieści. 
Janusz Klarner był żeglarzem i narciarzem, ale nie alpinistą. Długo zastanawiano się nad jego kandydaturą. Jednak oprócz tego, że podobnie jak trzej pozostali uczestnicy wyprawy był zdolnym inżynierem konstruktorem, miał jeszcze jeden atut. Pieniądze. To zadecydowało. Budżet wyprawy został zamknięty, a młody adept himalaizmu dostał swoją szansę. I znakomicie ją wykorzystał. 
Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat