Miscellanea

źródło: Materiały wydawnictwa znak

Ziemia Kreolów i ptaka dodo

NORMAN DAVIES

Najciekawsza podróż to podróż przez historię. Duchy i demony potęgi Europy odnajdziemy na krańcach świata, na przykład na Mauritiusie

W 1642 roku holenderski kapitan żeglugi Abel Janszoon Tasman, który otrzymał polecenie poszukiwania nieznanego południowego kontynentu Terra Australis Incognita, przebywał na Jawie, w Batawii, stolicy holenderskich Indii Wschodnich. W tym czasie – ponad sto lat od czasów Kolumba – europejscy nawigatorzy stosowali umowne rozróżnienie między Indiami „Starymi”, czyli „Wschodnimi”, do których docierali, przepływając Ocean Indyjski, oraz Indiami „Nowymi”, czyli „Zachodnimi”, na Morzu Karaibskim, gdzie dopływali, przekraczając Atlantyk.

Angielska Kompania Wschodnioindyjska, założona w 1600 roku jako Kompania Kupców Londyńskich Prowadzących Handel z Indiami Wschodnimi, ustanowiła swoją pierwszą placówkę handlową w prowincji Banten, także na Jawie, w odległości mniej więcej osiemdziesięciu kilometrów od Batawii. Holenderska Kompania Wschodnioindyjska, założona kilka lat później pod nazwą Zjednoczona Kompania Wschodnioindyjska (VOC), była pracodawcą Tasmana. W poprzednich dziesięcioleciach kontrolowała ona handel na Wyspach Korzennych, natomiast punkt ciężkości interesów Anglii przesunął się na subkontynent.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat