Felietony

źródło: AFP

WIEŚCI

Czarny jak Brytyjczyk

Jak wyglądał najstarszy znany nam mieszkaniec Wysp Brytyjskich? Na podstawie przeprowadzonych testów DNA szczątków tzw. Cheddar Mana sprzed 10 tysięcy lat naukowcy odkryli, że miał on brązową skórę, niebieskie oczy i czarne, kręcone włosy.

Jak informuje „The Guardian”, naukowcy przebadali DNA najstarszego ludzkiego szkieletu znalezionego dotychczas na terenie Wielkiej Brytanii. Pochodzi on z 7150 r. p.n.e. i został nazwany Człowiekiem z Cheddar (od nazwy miejscowości, w której został znaleziony).

Badacze byli zaskoczeni, gdy badania DNA wykazały, że jeden z pierwszych mieszkańców Wysp Brytyjskich „byłby we współczesnym świecie nazywany czarnym”. Ich zdaniem prowadzi to do wniosku, że rdzenni Brytyjczycy „wykształcili” białą skórę później niż myślano. Jak twierdzą specjaliści, z Cheddar Manem bezpośrednio spokrewniony jest jeden na dziesięciu obecnie żyjących Brytyjczyków.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Dwaj na cokołach

Pomniki mają tendencję do uwznioślania nawet najgłupszych idei. Z błaznów i zbrodniarzy potrafią robić świętych

Chińska hiszpanka z Ameryki

W czasie wojny zwykły czytelnik gazet więcej wiedział o epidemii grypy w Hiszpanii niż we własnym mieście, bo tylko w państwach neutralnych cenzura nie wydzielała informacji

Humor

FOTOPLASTYKON - „Dodek”, czyli warszawski cwaniak

Adolf Dymsza przed wojną należał do najjaśniejszych (i najzabawniejszych) gwiazd kina oraz scen kabaretowo-rewiowych II RP. Bezsprzecznie zasłużył na miano „króla polskiej komedii”, a to za sprawą wykreowanej przez siebie postaci „Dodka”, warszawskiego cwaniaka o smutnym spojrzeniu, na wzór Charliego Chaplina czy Bustera Keatona. Niezastąpiony był m.in. w „ABC miłości”, „Dodku na froncie” czy „Sportowcu mimo woli”. Ciekawy duet stworzył z Eugeniuszem Bodo w „Pawle i Gawle” oraz „Robercie i Bertrandzie”. Przed wybuchem wojny aktor uwielbiał jazdę samochodem, zimą „wyskakiwał” na narty, a latem chętnie grał w piłkę nożną. Mało kto wie, że Adolf Dymsza w czasie niemieckiej okupacji przez pół roku ukrywał w swym domu Mieczysława L. Kittaya, znanego iluzjonistę żydowskiego pochodzenia. Ale także wtedy aktor występował w tzw. jawnych teatrach, za co po wyzwoleniu sąd koleżeński ZASP ukarał go pięcioletnim zakazem grania na warszawskich scenach, co odcisnęło swe piętno na dalszych losach przedwojennego „króla polskiej komedii”. Więcej o życiu Adolfa Dymszy i jego zawodowych sukcesach czytaj na s. 84.