Książki

KSIĄŻKI

***

John Gillingham

Ryszard Lwie Serce

Wydawnictwo Astra

*

John Gillingham od lat bada dzieje średniowiecznego króla Anglii,  a niniejsza monografia to zwieńczenie owej pracy. To publikacja naukowa, ale napisana językiem popularyzatorskim, odrzucająca „stereotypowe przedstawienie Ryszarda I jako króla rycerza”. Całość została oparta na bogatym materiale źródłowym (vide obszerna bibliografia). Gillingham umiejętnie czerpał zarówno z opracowań współczesnych badaczy, jak i manuskryptów: kronik i listów z omawianej epoki – nie tylko zresztą anglosaskich, ale również arabskich. Autor, „skupiając się przede wszystkim na politycznych dokonaniach władcy, prezentuje znacznie szersze spojrzenie na postać króla krzyżowca. W książce angielskiego badacza widzimy więc dobrze wykształconego władcę, zręcznego dyplomatę, który potrafi zadbać o finansowy aspekt trzeciej krucjaty”. Gillingham daje czytelnikowi znacznie więcej: kreśli wielowymiarowy obraz nie tylko XII-wiecznej Anglii, ale też zachodniej Europy i Bliskiego Wschodu, ze szczególnym uwzględnieniem Jerozolimy. A w centrum tego wszystkiego znajduje się król Ryszard, któremu minstrel trzeciej krucjaty po raz pierwszy nadał przydomek Lwie Serce. „Dzięki trzeciej krucjacie Ryszard wszedł na światową scenę, gdzie wszyscy sojusznicy króla mogli odtąd podziwiać jego (…) waleczność i odwagę, a oponenci – krytykować go za arogancję oraz bezwzględność”. 

Agnieszka Niemojewska


***

Ewa Kassala

Hatszepsut

Wydawnictwo Sonia Drag

*

Ewa Kassala to pseudonim literacki Doroty Stasikowskiej-Woźniak, m.in. specjalistki ds. równouprawnienia oraz kreowania wizerunku, która spełnia się, pisząc powieści poświęcone wybitnym kobietom starożytnego Egiptu. W ostatnich latach ukazały się „Żądze Kleopatry” i „Boska Nefretete” (wydane również po angielsku przez Royal Hawaiian Press). Tym razem Kassala puszcza wodze wyobraźni na temat Hatszepsut, „pierwszej feministki”. Jak zapewnia wydawca, „wszystkie postacie występujące w powieści są autentyczne, a prezentowane fakty były konsultowane z egiptologami i ekspertami z całego świata”. Trzeba przyznać, że autorka umiała rozbudować owe fakty poruszającą fabułą, ciekawymi opisami i wiarygodnymi dialogami. Dzięki temu niepostrzeżenie w trakcie lektury poznajemy historię Hatszepsut, władczyni Egiptu między 1472 a 1458 r. p.n.e., „poznajemy drogę, którą przeszła, zanim założyła męski strój, przypięła rytualną sztuczną brodę i została nie, jak większość jej poprzedniczek, małżonką władcy, ale samodzielnie rządzącym faraonem”. Opowieść o jednej z najpotężniejszych władczyń starożytnego Egiptu stała się dla autorki impulsem do ukazania całego spektrum ówczesnego świata: konstytuujących ludzką codzienność wierzeń i obyczajów, życia władców, kapłanów i kapłanek, przede wszystkim zaś roli kobiety w rzeczywistości zdominowanej przez mężczyzn.  


Agnieszka Niemojewska


***

Leslie Carroll

Zbrodnie i skandale na królewskich dworach

Muza

*

Do dziś poszczególne dynastie mają swych oficjalnych historyków i kronikarzy spisujących zaakceptowane przez panujących dzieje królewskich rodów. Ale w dobie telewizji i internetu coraz trudniej zachować w tajemnicy przed światem niechlubne uczynki – wcześniej czy później większość przenika do opinii publicznej. A przecież postępowanie członków rodziny królewskiej było i jest sprawą wagi państwowej i „obowiązkiem wobec kraju i korony”. Przed wiekami również nie dało się ukryć rodowych „czarnych owiec”, zwłaszcza gdy ich karygodne zachowanie nie sprowadzało się jedynie do skandali obyczajowych. Na kartach polecanej książki odnajdziemy „sylwetki wielu okrutników i nicponi, będących braćmi, siostrami, kuzynami lub potomkami monarchów (a niekiedy także samymi monarchami)” – jak zapewnia autorka we wstępie. Każdej z postaci Carroll poświęca osobny rozdział, a wśród nich znaleźli się władcy okrutnicy, jak choćby Iwan Groźny czy Wład Palownik, ale też skandaliści, jak np. książę Cumberland czy Paulina Bonaparte, którzy „swoimi manifestacyjnymi sekscesami przynosili wstyd koronowanym krewnym, a w konsekwencji także całym królestwom”. W poszczególnych opowieściach odnajdziemy też pewną prawidłowość: we wszystkich królewskich rodach nieustannie rozgrywała się bezpardonowa gra o tron, a pretendenci niekiedy gotowi byli posunąć się nawet do zbrodni.

Agnieszka Niemojewska


***

Ewa i Bogumił Liszewscy

Viva la Polonia! Cudzoziemcy w Powstaniu Styczniowym 1863 r.

Replika

*

O niepodległościowym zrywie z 1863 r. i jego uczestnikach napisano już bardzo wiele, czego dowodzi choćby zamieszczona na końcu polecanej publikacji obszerna bibliografia. Pasjonaci historii mogą poszukiwać wiedzy o przebiegu powstania styczniowego wśród zachowanych pamiętników, wspomnień, listów czy obszernych monografii. Ale Ewa i Bogumił Liszewscy skupili swą uwagę nie na Polakach, lecz „tych, którzy przybyli spoza granic, niekiedy z daleka, by w imię wolności Polski rzucić wyzwanie imperium cara. Byli wśród nich przedstawiciele wielu nacji: Włosi, Francuzi, Węgrzy, Rosjanie, Ukraińcy, Szwedzi, Niemcy, Serbowie, Chorwaci. Porzucili wygodne życie, by wspólnie z Polakami walczyć o wolność Rzeczypospolitej”. Ogromna większość spośród około kilku tysięcy cudzoziemców – uczestników insurekcji – z powodu braku materiałów źródłowych na zawsze pozostanie anonimowa. Autorzy przybliżają nam sylwetki kilkunastu wybitnych oficerów, którzy pospieszyli z pomocą walczącym Polakom i przelali swą krew na polach bitewnych powstania styczniowego. Liszewscy dotarli do miejsc, gdzie owi cudzoziemcy polegli, czego dowodzą ich zdjęcia pamiątkowych tablic, grobów i pomników. Swoją książką, w której przywołują lub cytują wcześniejsze opracowania i wspomnienia, złożyli hołd wszystkim ochotnikom z innych krajów, a ich ofiarę ocalili od zapomnienia. 

Poprzednia
1 2 3 4

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

FOTOPLASTYKON - „Dodek”, czyli warszawski cwaniak

Adolf Dymsza przed wojną należał do najjaśniejszych (i najzabawniejszych) gwiazd kina oraz scen kabaretowo-rewiowych II RP. Bezsprzecznie zasłużył na miano „króla polskiej komedii”, a to za sprawą wykreowanej przez siebie postaci „Dodka”, warszawskiego cwaniaka o smutnym spojrzeniu, na wzór Charliego Chaplina czy Bustera Keatona. Niezastąpiony był m.in. w „ABC miłości”, „Dodku na froncie” czy „Sportowcu mimo woli”. Ciekawy duet stworzył z Eugeniuszem Bodo w „Pawle i Gawle” oraz „Robercie i Bertrandzie”. Przed wybuchem wojny aktor uwielbiał jazdę samochodem, zimą „wyskakiwał” na narty, a latem chętnie grał w piłkę nożną. Mało kto wie, że Adolf Dymsza w czasie niemieckiej okupacji przez pół roku ukrywał w swym domu Mieczysława L. Kittaya, znanego iluzjonistę żydowskiego pochodzenia. Ale także wtedy aktor występował w tzw. jawnych teatrach, za co po wyzwoleniu sąd koleżeński ZASP ukarał go pięcioletnim zakazem grania na warszawskich scenach, co odcisnęło swe piętno na dalszych losach przedwojennego „króla polskiej komedii”. Więcej o życiu Adolfa Dymszy i jego zawodowych sukcesach czytaj na s. 84.

BOGUSŁAW CHRABOTA

Dwaj na cokołach

Pomniki mają tendencję do uwznioślania nawet najgłupszych idei. Z błaznów i zbrodniarzy potrafią robić świętych