Powiększenie

źródło: GETTY IMAGES

Jak Brytyjczycy chcieli obalić Envera Hodżę

Konrad Szelest

Kilka lat po zakończeniu II wojny światowej Wielka Brytania przygotowywała się do uwolnienia spod radzieckiej hegemonii krajów za żelazną kurtyną. Pierwszą operację przeprowadzono w Albanii pod kryptonimem „Valuable”

Jeszcze w trakcie II wojny światowej brytyjski SOE (Special Operations Executive – Zarząd Operacji Specjalnych) zainteresował się Albanią. W kwietniu 1943 r. dwóch agentów SOE ruszyło na Bałkany, aby pomóc stworzyć frakcję ruchu oporu, która wystąpiłaby zbrojnie przeciwko włoskiemu okupantowi. Na miejscu Brytyjczycy nawiązali kontakt z komunistyczną partyzantką pod dowództwem Envera Hodży. Wynikiem tego spotkania był udział komunistów w sześciomiesięcznym szkoleniu przeprowadzonym przez agentów z Wielkiej Brytanii.

Kiedy w lipcu 1943 r. doszło do upadku Benita Mussoliniego, niemieckie wojska najechały Albanię. Brutalna polityka nazistów w stosunku do Albańczyków jeszcze mocniej podziałała na rodzimy ruch oporu. Partyzanci z determinacją walczyli przeciwko Niemcom, szczególnie komuniści nie cofali się przed śmiałymi i skutecznymi akcjami nękającymi przeciwnika.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat