Temat numeru

źródło: AFP

Człowiek, który zawsze chciał mieć rację

Paweł Łepkowski

Mussoliniego nie wolno porównywać do Hitlera. Mimo wielu jego błędów i nadużyć trudno go stawiać w jednym szeregu z takimi zbrodniarzami, jak Stalin, Franco czy Mao Zedong. Bez wątpienia był despotą, który obudził demony ksenofobii i pogardy dla demokracji, ale czy mamy podstawy, by nazwać go zbrodniarzem?

 

Nasze wyobrażenie o Mussolinim opiera się zazwyczaj na jego groteskowym zachowaniu podczas przemówień, co zostało utrwalone na taśmach włoskich kronik filmowych. Kiedy widzimy go nadymającego usta i wyniośle spoglądającego na tłumy, odnosimy wrażenie, że zachowywał się jak błazen i miał groteskową osobowość. Kroniki ukazujące, jak Duce z dumą zdejmuje mundur i pręży mięśnie przed kamerą, aby po chwili z zacięciem przerzucać łopatą góry piasku na kolejnych budowach Italii, mogą wywoływać wrażenie, że był to osobnik wyjątkowo prymitywny, którego współczesne feministki nazwałyby dobitnie „szowinistyczną męską świnią”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Zjednoczyć lud Księgi

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

Piotr Bożejewicz

Przegrany pokój

Fotoplastykon - Powstanie warszawskie

1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17 wybuchło najtragiczniejsze powstanie w historii Polski, w czasie którego zginęło ok. 150 tys. Polaków, wśród których większość stanowili cywile. Po upadku powstania Niemcy zniszczyli 45 proc. budynków stolicy, w tym 72 proc. zabudowy mieszkaniowej. 27 listopada 1944 r. w akcie najwyższego barbarzyństwa wysadzili w powietrze Zamek Królewski. Podobny los spotkał 25 kościołów, niemal wszystkie szkoły, uczelnie i szpitale. 90 tys. warszawiaków wysłano do pracy niewolniczej w Niemczech, a 60 tys. osadzono w obozach koncentracyjnych. PŁ