Temat numeru

źródło: AFP

Człowiek, który zawsze chciał mieć rację

Paweł Łepkowski

Mussoliniego nie wolno porównywać do Hitlera. Mimo wielu jego błędów i nadużyć trudno go stawiać w jednym szeregu z takimi zbrodniarzami, jak Stalin, Franco czy Mao Zedong. Bez wątpienia był despotą, który obudził demony ksenofobii i pogardy dla demokracji, ale czy mamy podstawy, by nazwać go zbrodniarzem?

 

Nasze wyobrażenie o Mussolinim opiera się zazwyczaj na jego groteskowym zachowaniu podczas przemówień, co zostało utrwalone na taśmach włoskich kronik filmowych. Kiedy widzimy go nadymającego usta i wyniośle spoglądającego na tłumy, odnosimy wrażenie, że zachowywał się jak błazen i miał groteskową osobowość. Kroniki ukazujące, jak Duce z dumą zdejmuje mundur i pręży mięśnie przed kamerą, aby po chwili z zacięciem przerzucać łopatą góry piasku na kolejnych budowach Italii, mogą wywoływać wrażenie, że był to osobnik wyjątkowo prymitywny, którego współczesne feministki nazwałyby dobitnie „szowinistyczną męską świnią”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.
ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

Fotoplastykon-Moda plażowa

Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku pojawiła się moda na jednoczęściowe stroje plażowe, przypominające dzisiejsze kostiumy kąpielowe. Jeszcze na początku lat 20. obowiązywały jednoczęściowe trykoty z dość długimi rękawami, zabudowanym dekoltem i nogawkami sięgającymi do połowy uda. Z roku na rok rękawki i nogawki ulegały skróceniu, aż pod koniec lat 30. pojawił się kostium dwuczęściowy. Nie było to jeszcze słynne bikini, które podbiło plaże tuż po II wojnie światowej, ale pierwsza oznaka nadchodzącej swobody obyczajowej.