Powiększenie

źródło: AFP

Przerwany pontyfikat

Leszek Szymowski

Poprzednik świętego Jana Pawła II zasiadał na tronie Piotrowym tylko 33 dni. Choć wokół jego śmierci narosło wiele mitów, wszystko wskazuje na to, że „uśmiechnięty papież” zmarł z powodu nagłego ataku choroby i braku leków.

Atak serca – taka była według oficjalnego komunikatu Watykanu przyczyna śmierci Jana Pawła I. Papież, który od samego początku wzbudził sympatię mieszkańców Rzymu, został znaleziony w łóżku w swoim apartamencie rankiem 29 września 1978 r. Większość ciała była przykryta kołdrą. W prawej ręce zmarły trzymał zeszyt z notatkami. Śmierć papieża, który zaledwie od miesiąca zasiadał na tronie Piotrowym, zszokowała cały świat. 
Oficjalne komunikaty Stolicy Apostolskiej od początku wzbudzały niedowierzanie. Tym bardziej że w krótkim czasie od konklawe Ojciec Święty zapowiedział zmiany, które nie wszystkim się podobały, w tym twarde stanowisko wobec reżimu komunistycznego. Śmierć Jana Pawła natychmiast więc stała się przedmiotem spekulacji, a wokół niej urosło wiele teorii spiskowych. Dodatkową pożywką dla nich było to, że kościelni hierarchowie nie zdecydowali się na przeprowadzenie sekcji zwłok; zwlekano również z wystawieniem oficjalnego aktu zgonu. Wszystko to mogło wskazywać na to, że władze Watykanu coś w tej sprawie ukrywają.
Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Dwa oblicza marszałka

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

FOTOPLASTYKON - Ojciec niepodległości

W tym roku 5 grudnia przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Komendant Legionów i pierwszy przywódca odrodzonego państwa polskiego był jedną z najwybitniejszych postaci w naszej historii. Wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II Rzeczypospolitej. Już za życia stał się legendą, na której wychowało się wiele pokoleń Polaków. Kult marszałka jako ojca polskiej niepodległości jest żywy do dziś. Ta posągowa postać nie była jednak pozbawiona wad. Krytycy zarzucali mu m.in. dążenie do wprowadzenia rządów dyktatorskich i mitologizowanie jego roli w bitwie warszawskiej 1920 r. Różne oblicza Józefa Piłsudskiego przedstawiamy na str. 10 i 14.

BOGUSŁAW CHRABOTA

Meandry rewolucji

Jakie będą następne formy rewolucji? Czy wkurzony tłum wznieci bunt wokół Facebooka? Albo odwrotnie – wściekły na portale społecznościowe zacznie niszczyć serwery?