Powiększenie

źródło: MATERIAŁY WYDAWNICTWA ZNAK

Przedwojenne AGD

ALEKSANDRA ZAPRUTKO-JANICKA

Nad Wisłą elektryczność pojawiła się przed wojną, ale powszechna elektryfikacja miast i wsi była melodią przyszłości

W Polsce do połowy XIX wieku nie było oświetlenia na ulicach. Dopiero w 1856 r. nocą w stolicy zapłonęły latarnie gazowe, które zapalał latarnik wyposażony w lampę olejną na tyczce. Od tego momentu gazyfikacja postępowała bardzo szybko i w przeciągu roku odpowiedzialni za to ludzie rozniecali już kilkaset płomieni. Lampy najpierw oświetlały ulice, by z czasem zawędrować do dużych instytucji i przedsiębiorstw, a wreszcie także do zwyczajnych domów.

Oświetlanie gospodarstw było tylko pierwszym krokiem. Wraz z podłączaniem coraz większej ilości domów i mieszkań do sieci gazowniczej zaczęła się popularyzacja kolejnych sprzętów zasilanych tym samym paliwem. Największą rewolucję w codziennym życiu gospodyń domowych przyniosła kuchenka gazowa. Odkąd człowiek nauczył się rozniecać ogień i przygotowywać z jego pomocą posiłki, niezbędną, choć żmudną i niekończącą się czynnością, było gromadzenie opału. Zmieniała się struktura społeczeństwa, style architektoniczne i zakres obowiązków, ale jedno pozostawało constans – aby przyszykować gorącą wodę, ogrzać wnętrze domu czy ugotować obiad, należało przytaszczyć drewno, węgiel lub inne paliwo. Potrzeba ta pochłaniała zarówno siły, jak i czas.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

FOTOPLASTYKON - „Dodek”, czyli warszawski cwaniak

Adolf Dymsza przed wojną należał do najjaśniejszych (i najzabawniejszych) gwiazd kina oraz scen kabaretowo-rewiowych II RP. Bezsprzecznie zasłużył na miano „króla polskiej komedii”, a to za sprawą wykreowanej przez siebie postaci „Dodka”, warszawskiego cwaniaka o smutnym spojrzeniu, na wzór Charliego Chaplina czy Bustera Keatona. Niezastąpiony był m.in. w „ABC miłości”, „Dodku na froncie” czy „Sportowcu mimo woli”. Ciekawy duet stworzył z Eugeniuszem Bodo w „Pawle i Gawle” oraz „Robercie i Bertrandzie”. Przed wybuchem wojny aktor uwielbiał jazdę samochodem, zimą „wyskakiwał” na narty, a latem chętnie grał w piłkę nożną. Mało kto wie, że Adolf Dymsza w czasie niemieckiej okupacji przez pół roku ukrywał w swym domu Mieczysława L. Kittaya, znanego iluzjonistę żydowskiego pochodzenia. Ale także wtedy aktor występował w tzw. jawnych teatrach, za co po wyzwoleniu sąd koleżeński ZASP ukarał go pięcioletnim zakazem grania na warszawskich scenach, co odcisnęło swe piętno na dalszych losach przedwojennego „króla polskiej komedii”. Więcej o życiu Adolfa Dymszy i jego zawodowych sukcesach czytaj na s. 84.